S Energetickým Centrom na večné časy

Autor: Dominik Bokšanský | 16.2.2012 o 17:44 | (upravené 16.2.2012 o 22:23) Karma článku: 9,65 | Prečítané:  2054x

Upriamil som svoju pozornosť na alternatívneho dodávateľa elektrickej energie, ktorým je Energetické centrum. Prečo práve  Energetické centrum? Asi preto, že ich pracovníci sa môžu chváliť nepríjemnými praktikami, o ktorých sa rozpráva, píše a vysiela asi najviac.

Tu som napísal o tom, na čo je dobré si dať pozor pri zmene dodávateľa elektrickej energie. Teraz sa pokúsim napísať, prečo by som neuzavrel zmluvu o dodávke elektrickej energie so spoločnosťou ENERGETICKÉ CENTRUM bez ohľadu na ponúkanú cenu elektrickej energie.

 

Moje dôvody, prečo nepodpísať zmluvu o dodávke elektrickej energie s ENERGETICKÝM CENTROM

Tak, ako som písal tu v kroku 2, pred podpísaním zmluvy si je nevyhnutné preštudovať zmluvu a všeobecné obchodné podmienky (VOP).

Zmluva

Na to, aby ste si mohli preštudovať zmluvu uzatváranú s ENERGETICKYM CENTROM, musíte najprv odoslať svoje OSOBNÉ ÚDAJE prostredníctvom elektronického formulára a až potom Vám bude zmluva na preštudovanie a prípadný podpis zaslaná.

Všeobecné obchodné podmienky (VOP)

VOP je možné pomerne jednoducho nájsť na stránke, tu je odkaz. Pre istotu sa tam nachádza rovno 5 dokumentov VOP s označením produktovej rady, ktorá na prvý pohľad nikomu nič nehovorí. VOP majú 16 strán a asi preto ich málo kto študuje. Vyberiem z môjho pohľadu najzaujímavejšie časti.

Článok 1 odsek 12:

...Odberateľ sa ďalej zaväzuje poskytovať Dodávateľovi všetku potrebnú súčinnosť na to, aby Zmluva mohla byť riadne plnená a nevykonávať počas trvania Zmluvy žiadne úkony smerujúce k obmedzeniu alebo zamedzeniu existencie podmienok pre riadne plnenie Zmluvy s výnimkou úkonov, ku ktorým je výslovne oprávnený podľa Zmluvy a týchto VOP. Týmto nie sú dotknuté povinnosti na súčinnosť Odberateľa dohodnuté v Zmluve už odo dňa jej podpisu. Dodávateľ má voči Odberateľovi právo na zmluvnú pokutu vo výške určenej v časti A) článku 3 ods. 2 písm. ii) a iii) týchto VOP v prípade, ak Odberateľ poruší svoju povinnosť na poskytovanie súčinnosti vyplývajúcu zo Zmluvy a/alebo z týchto VOP a to najmä (avšak nie výlučne) v prípade, ak sa Odberateľ nezdrží právnych a iných úkonov, ktorých následkom je zastavenie procesu zmeny dodávateľa elektriny alebo dodávateľa zemného plynu alebo nevykonanie zmeny dodávateľa elektriny (prebiehajúcej v procese zmeny dodávateľa v zmysle nariadenia o pravidlách trhu s elektrinou) alebo nevykonanie zmeny dodávateľa zemného plynu (prebiehajúcej v procese zmeny dodávateľa v zmysle nariadenia o pravidlách trhu s plynom), napríklad vo forme dodatočného odvolávania alebo rušenia výpovede alebo inej formy ukončenia zmluvy s doterajším dodávateľom elektriny alebo dodávateľom zemného plynu.

Najmä pre laika úplne jasné a pochopiteľné. Vysvetlenie je jednoduché: ak by ste chceli náhodou robiť hlúposti hneď po podpise zmluvy (uvedomenie si podpisu zmluvy s diablom a odvolávanie prípadne rušenie výpovede svojmu súčasnemu dodávateľovi), tak berte na vedomie, že to nie je zadarmo.

Poďme ďalej, článok 3 ods. 2 písm. ii) a iii):

Odberateľ je povinný zaplatiť Dodávateľovi zmluvnú pokutu:

i) vo výške stanovenej cenníkom vybraných služieb Dodávateľa za každú písomnú upomienku jednotlivého porušenia povinnosti;

ii) vo výške 100 EUR (jednosto eur) za porušenie povinností podľa časti A) článku 1 ods. 12 týchto VOP, ak je porušujúcim Účastníkom spotrebiteľ (Odberateľ v domácnosti);

Znova vysvetlenie: Vaše hlúposti (ak by ste chceli zastaviť, alebo zmariť proces zmeny dodávateľa krátko po podpise zmluvy) Vás budú stáť 100 €.

Článok 7 odsek 2:

Zmluvy uzatvárané na dobu 1 (jedného) roka sa po ukončení Zmluvy automaticky predlžujú o ďalší 1 (jeden) rok, pokiaľ Odberateľ najneskôr 1 (jeden) mesiac pred ukončením platnosti Zmluvy nepožiada písomne o jej ukončenie.

Zmluvy uzatvárané na dobu 2 (dvoch) rokov sa po ukončení Zmluvy automaticky predlžujú o ďalšie 2 (dva) roky, pokiaľ Odberateľ najneskôr 1 (jeden) mesiac pred ukončením platnosti Zmluvy nepožiada písomne o jej ukončenie ...

Rovnako je to až po 5 rokov.

Vysvetlenie: Ak ste uzavreli zmluvu s nejakým dobroprajníkom na 5 rokov a nechcete za zrušenie zmluvy zaplatiť 100 €, tak musíte počkať takmer 5 rokov a následne požiadať písomne o ukončenie zmluvy mesiac pred skončením platnosti zmluvy. Ak by sa Vám tento termín podarilo prepásť, napríklad, že by ste jednoducho zabudli, nie je to žiadny problém a môžete zmluvu vypovedať bez poplatku o ďalších 5 rokov znova.

Ďalšou zaujímavosťou je Cenník služieb v ktorom sa okrem iného píše:

Poplatky za ukončenie zmluvy "dohodou"

Pri zmluve uzavretej na dobu neurčitú pre domácnosti pri odbere do 3 MWh/rok je to 36 €

Pri zmluve uzavretej na dobu určitú pre domácnosti pri odbere do 3 MWh/rok je to 100 €

To znamená, že ak ste domácnosť a máte odber do 3 MWh/rok (väčšina domácnosti) a chceli by ste vypovedať zmluvu, pripravte sa na sankciu.

 

Áno, toto sú dôvody, pre ktoré by som zmluvu o dodávke elektrickej energie s týmto dodávateľom v žiadnom prípade nepodpísal.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?