Ktoré položky na faktúre za elektrinu vieme ovplyvniť?

Autor: Dominik Bokšanský | 16.4.2011 o 17:37 | (upravené 16.4.2011 o 22:05) Karma článku: 11,25 | Prečítané:  5143x

Dnes napíšem o tom, čo znamenajú jednotlivé položky vo faktúre za elektrinu a hlavne ktoré položky vieme ovplyvniť zmenou dodávateľa elektrickej energie.

Iste ste už všetci držali v ruke faktúru za elektrinu (pokiaľ sa jedná o domácnosti, tak je to tá, čo Vám chodí každý rok a kde sa uvádza to, či máte preplatok alebo nedoplatok). Pokiaľ Vám príde preplatok, väčšinou to ďalej neriešite :), no v opačnom prípade začínate faktúru študovať, či náhodou niekde nie je chyba, alebo či sa Vás náhodou niekto nesnaží obabrať. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí začali faktúru študovať a netušili, čo znamenajú jednotlivé položky, tak nasledujúca časť je určená práve Vám.

Faktúra za elektrinu

Faktúru za elektrinu Vám vystavuje Váš dodávateľ (predajca) elektrickej energie, či už tradičný, alebo alternatívny. Na stránkach tradičných dodávateľov elektrickej energie sa dá nájsť (aj keď trocha komplikovane) vysvetlenie jednotlivých položiek faktúry. U alternatívnych dodávateľov, ktorých je pomerne dosť, som to na ich stránkach nenašiel, ale to nie je žiadny problém, lebo položky ktoré sú uvádzané na faktúrach, sa musia u každého dodávateľa zhodovať. Pre porovnanie som použil tradičných dodávateľov elektrickej energie a tu sú odkazy na vzory faktúr aj s jednoduchým vysvetlením jednotlivých položiek:

VSE
http://www.vse.sk/wps/PA_1_EMLKAB1A00E440ISIH6LI70040/content/vse.D1200.I/doc/20100308VysvetleniePoloziekNaFaktureMOO.pdf

SSE
http://www.sse.sk/scrapl/faktury/faktura_dom.html

ZSE - Energia
http://www.zse.sk/index.php?www=sp_detail&id=1295

Na ktoré položky má vplyv dodávateľ (predajca) elektrickej energie?

Ako ste si už všimli, tak celková cena za elektrickú energiu sa skladá z viacerých položiek.

Dodávateľ elektrickej energie má vplyv "len" na tieto položky:

- mesačná platba za jedno odberné miesto (fixný poplatok)

- cena za odobranú elektrickú energiu, ktorá závisí od množstva spotrebovanej elektriny (€/kWh) na danom odbernom mieste. Vo faktúre sa uvádza buď ako jednopásmová, len VT (vysoká tarifa), alebo ako dvojpásmová, VT a NT (nízka tarifa). Maximálne ceny stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ďalej len URSO a môžete si ich pozrieť TU.

Vo faktúre VSE sú tieto položky uvedené ako "mesačná platba", "silová elektrina VT" a "silová elektrina NT".
Vo faktúre SSE sú uvedené ako "mesačná platba za 1 OM", "cena za elektrinu - odobratú v NT" a "cena za elektrinu - odobratú vo VT".
Vo faktúre ZSE - Energia sú ako "mesačná platba za jedno odberné miesto" a "cena za elektrinu"

Ostatné položky sú fixné a žiadny dodávateľ na ne nemá vplyv (riadi ich štát prostrednictvom URSO). Podrobnejšie o všetkých položkách sa môžete dočítať TU, alebo aj na stránkach niektorých dodávateľov elektrickej energie.

V nasledujúcom grafe môžete vidieť, ako je rozdelená celková cena za elektrickú energiu a na akú časť koncovej ceny elektrickej energie má vplyv zmena dodávateľa elektrickej energie. Pre jednoduchosť som zvolil jednopásmovú sadzbu DD2.

graf.png

Takto by bola zložená koncová cena elektrickej energie, keď by ste mali ako dodávateľa SSE, tarifu DD2 a za mesiac by ste odobrali 1 MWh (pre menej zdatných 1 MWh=1000 kWh) elektrickej energie.

Keďže cena za distribúciu je rôzna v každej sadzbe, podiel ceny za odobranú elektrickú energiu (červená časť grafu) v iných sadzbách by sa líšil v závislosti od sadzby a množstva odobranej elektrickej energie vo VT a NT

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?