Niečo o dodávateľoch elektrickej energie.

Autor: Dominik Bokšanský | 27.4.2011 o 1:19 | (upravené 26.10.2011 o 16:05) Karma článku: 11,29 | Prečítané:  4474x

Koľko dodávateľov elektrickej energie je na Slovensku? Ktorí sú konkurencieschopní? Dodávajú všetci dodávatelia elektrickú energiu aj domácnostiam? Koľko môžem ušetriť zmenou dodávateľa? Aj o tom bude tento článok.

Týmto článkom by som sa chcel presunúť z teórie do praxe, čo sa týka liberalizácie trhu s elektrickou energiou. Podotýkam, články sú adresované hlavne bežným spotrebiteľom elektrickej energie v domácnostiach. Po prečítaní mojich predchádzajúcich článkov by mal mať každý odberateľ elektrickej energie aspoň základné informácie o tom, čo znamená zmeniť si dodávateľa elektrickej energie.

Na Slovensku je celkom k dnešnému dňu 38 dodávateľov elektrickej energie s platným povolením na dodávku elektrickej energie pre domácnosti.

Za zmienku stojí týchto 16 dodávateľov: ZSE-ENERGIA, SSE, VSE, AC ENERGIA, BCF, BICORN, ČEZ SLOVENSKO, ELBEVA, ENERGETICKÉ CENTRUM, I.S.SERVIS, KOMUNAL ENERGY, MAGNA, PB POWER TRADE, POW-EN, RSP ENERGY SK, SE PREDAJ, SLOVAKIA ENERGY, VASA ENERGIA.

Vybral som len takých dodávateľov, ktorí majú internetovú stránku, kde sú zverejnené aspoň cenníky elektrickej energie, niektorí zverejňujú aj všeobecné obchodné podmienky (pokiaľ dodávateľ takúto stránku nemá, nemá význam sa ním ďalej zaoberať). Toto sú zatiaľ potenciálni dodávatelia, ktorí vytvárajú akési konkurenčné prostredie na Slovensku.

Chaos

Keď sa pokúsite preštudovať si cenníky, tak zistíte, že sa v nich pomaly ale isto strácate. Dodávatelia zverejňujú tak rôznorodé vyhotovenia cenníkov, že Vám zaberie nemálo času, pokiaľ sa v nich naučíte orientovať. Podobne, ako aj v iných oblastiach (paušály, hypotéky, poistenia), tak aj tu si každý vytvára cenníky a obchodné podmienky podľa toho, ako sa mu páči a neexistuje žiadny štandard, ktorý by napomohol spotrebiteľom k lepšej orientácií v cenách.

Ako si jednoducho vypočítať koncovú cenu za elektrinu u jednotlivých dodávateľov?

1. Cena za distribúciu elektrickej energie:

Zorientovať sa v cenách distribúcie pre odberateľa nemusí byť jednoduché, preto na výpočet ceny za distribúciu som pripravil .xlsx súbor, kde si to môžete vypočítať pár klikmi. Stiahnuť si ho môžete TU. Otvoríte to v MS EXCEL (verzia 2007 a vyššie). Stačí vyplniť červené kolónky, kde si zadáte vašu spotrebu, počet dní odberu (základné nastavenie je 1 rok = 365 dní) a vašu distribučnú sadzbu. V žltej tabuľke sú výsledne sumy v € s DPH 20 % za distribúciu elektrickej energie pre jednotlivé distribučné spoločnosti (VSD, SSE-D, ZSE-D).

nahlad_vypoctu.png

V cene sú započítané nasledovné položky: tarifa za jedno odberné miesto, variabilná zložka tarify za distribúciu, tarifa za straty, tarifa za systémové služby, tarifa za prevádzkovanie systému, odvod do jadrového fondu.

V prípade, že by ste našli vo výpočte ceny za distribúciu nejakú nezrovnalosť, prosím kontaktujte ma.

2. Cena za dodávku elektrickej energie:

K cene za distribúciu si musíte pripočítať cenu za dodávku elektrickej energie. Na túto cenu má vplyv dodávateľ elektrickej energie (rozpísané je to TU). Ak si chcete porovnať rôznych dodávateľov elektrickej energie, stačí si otvoriť cenník a zamerať sa na položku: „cena za dodávku elektriny" alebo niektorí uvádzajú aj „cena silovej elektriny". Pod touto položkou sa uvádzajú ďalšie položky: „pevná cena za mesiac" alebo „mesačná platba za odberné miesto" a „cena za 1 kWh odobratej elektriny vo VT a NT" alebo len „VT a NT". Mesačná platba za odberné miesto sa uvádza v €/za mesiac. Pokiaľ počítate koncovú cenu za obdobie 365 dní, potom túto platbu stačí vynásobiť x12. Pokiaľ však počítate inú dĺžku obdobia, nezabudnite to prepočítať na príslušné obdobie!

€/mesiac*12/365* počet dní počítaného obdobia.

V .xlsx súbore, v prípade distribúcie je prepočet zohľadnený. Teraz už len stačí vypočítať cenu za odobratú energiu vo VT a NT a pripočítať ju k sume za odberné miesto. Nakoniec nezabudnite pripočítať 20 % DPH (väčšina predajcov uvádza ceny bez DPH).

Koncová cena za elektrinu = Cena za distribúciu elektrickej energie + Cena za dodávku elektrickej energie

Takýmto spôsobom si viete jednoducho porovnať jednotlivých dodávateľov elektrickej energie a nepotrebujete k tomu ani návštevu obchodných zástupcov jednotlivých spoločností. Takisto si viete porovnať ceny za distribúciu pre jednotlivé distribučné sadzby a jednoduchým spôsobom zistiť, či máte správne nastavenú distribučnú sadzbu.

Na stránkach niektorých dodávateľov sa môžete stretnúť s kalkulačkami, kde si viete vypočítať úsporu medzi dodávateľmi. V týchto kalkulačkách sa však spoločnosti porovnávajú len s tradičnými dodávateľmi, takže nezistíte, ktorý alternatívny dodávateľ je pre Vás najvýhodnejší.

Celkom zaujímavý zdroj informácií je stránka www.elektrickaenergia.sk , na ktorej takisto môžete nájsť kalkulačku na výpočet ceny, no tu sú do výpočtu zahrnuté len 4 spoločnosti, takže znova nezískate reálny prehľad.

Načo si dať pozor pri dodávateľoch elektrickej energie?

1. Úspora: Menej čestní obchodníci Vám vypočítajú, koľko percent ušetríte zmenou dodávateľa elektriny. Skontrolujte si, z akej sumy je táto úspora vypočítaná. Je potrebné si uvedomiť, že úspora npr. 12 % z ceny za dodávku elektrickej energie nie je 12 % úspora z celkovej ceny za elektrinu. Tak ako som písal v predchádzajúcom článku, koncovú cenu elektriny tvorí len z cca 50 % cena za dodávku elektriny. To znamená, že pokiaľ ušetríte 12 % z ceny za dodávku elektrickej energie, v skutočnosti ušetríte len cca 6 % z celkovej ceny elektriny.

2. Zmluva a všeobecné obchodné podmienky (o tom možno v ďalšom článku)

3. Stabilita: Verím, že nemáte chuť každý rok (v tom lepšom prípade) kontrolovať cenníky a meniť dodávateľov. Preto je dobre si zvoliť dodávateľa, ktorý Vám vie poskytnúť čo najstabilnejšie ceny, serióznosť, transparentnosť, aj keď možno za trocha vyššiu cenu.

Zmenu dodávateľa si dobre zvážte, niekedy je menej viac :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

SVET

Vojna sa dnes nedá vyhlásiť. A už vôbec nie cez Twitter

KĽDR považuje tweety prezidenta USA za vyhlásenie vojny. Washington namieta.


Už ste čítali?