Kde je najnižšia cena za distribúciu elektriny?

Autor: Dominik Bokšanský | 15.9.2011 o 22:47 | (upravené 5.11.2011 o 8:21) Karma článku: 3,69 | Prečítané:  1548x

Vzhľadom na to, že som leto trávil v USA, moj ďalší článok o elektroenergetike píšem až teraz. Za tie tri mesiace sa udialo na Slovensku dosť zmien, či už sa jedná o zákony, alebo elektroenergetiku. Na stránke úradu pre reguláciu sieťových odvetví je zverejnená analýza porovnania cien za distribúciu elektriny medzi štátmi: SR, ČR, Rakúsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, ktorú vypracoval URSO. V porovnaní sú veľmi dobre rozpracované ceny za distribúciu vo vybraných štátoch a distribučných spoločnostiach. Nie každý však rozumie číslam, grafom, a odborným textom a málokto vie o tom, že takéto porovnanie je vypracované a zverejnené pre širokú verejnosť. Práve preto tento článok.

Kto je zahrnutý v analýze?

URSO vypracoval analýzu nielen pre domácnosti ale aj pre veľkoodberateľov pripájaných do sietí VVN, VN a NN (malé podniky).

Domácnosti

Analýza je vypracovaná pre odber 2400 kWh/rok, čo je bežná domácnosť. Keďže distribúcia je v týchto štátoch rôznorodá, boli použité zjednodušenia, ktoré však nemajú podstatný vplyv na priemernú cenu za distribúciu.

Kde je najnižšia cena za distribúciu?

Pozrime sa na priemerné ceny za distribúciu, to znamená, že zpriemerujeme ceny všetkých distribučných spoločností v danom štáte (tie, ktoré boli zahrnuté do analýzy). Výsledkom bude jedno číslo (tento úkon je potrebný, aby sme si vedeli vyjadriť reálny rozdiel číslom medzi cenami v jednotlivých štátoch).

obr.png

Tabuľka prevzatá z analýzy porovnania cien zverejnenej na stránke URSO

Áno, na Slovensku je spomedzi vybraných štátov najnižšia cena za distribúciu elektriny pre domácnosti. Oproti ČR je cena (pri odbere 2400 kWh za rok) nižšia o 29,9%, oproti Rakúsku o 49%, oproti Nemecku o 91,1%, oproti Poľsku o 8,6%, a oproti Maďarsku o 4,4%.

Je pravda, že pokiaľ sa jedná o iné napäťové úrovne, tak cena sa vyvíja inak. Moje články sú zatiaľ adresované bežným spotrebiteľom – domácnostiam, preto nebudem rozpisovať vývoj na iných napäťových úrovňach.

Na záver

Celkom ma potešila takáto analýza. Myslím si, že takéto typy analýz by mali byť zverejňované nielen v obore elektroenergetiky, aby si Slovenský občan vedel porovnať ceny napr. V rámci únie alebo v rámci susediacich štátov. Takže jeden puntik pre URSO .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?