S Energetickým Centrom na večné časy

Autor: Dominik Bokšanský | 16.2.2012 o 17:44 | (upravené 16.2.2012 o 22:23) Karma článku: 9,65 | Prečítané:  2089x

Upriamil som svoju pozornosť na alternatívneho dodávateľa elektrickej energie, ktorým je Energetické centrum. Prečo práve  Energetické centrum? Asi preto, že ich pracovníci sa môžu chváliť nepríjemnými praktikami, o ktorých sa rozpráva, píše a vysiela asi najviac.

Tu som napísal o tom, na čo je dobré si dať pozor pri zmene dodávateľa elektrickej energie. Teraz sa pokúsim napísať, prečo by som neuzavrel zmluvu o dodávke elektrickej energie so spoločnosťou ENERGETICKÉ CENTRUM bez ohľadu na ponúkanú cenu elektrickej energie.

 

Moje dôvody, prečo nepodpísať zmluvu o dodávke elektrickej energie s ENERGETICKÝM CENTROM

Tak, ako som písal tu v kroku 2, pred podpísaním zmluvy si je nevyhnutné preštudovať zmluvu a všeobecné obchodné podmienky (VOP).

Zmluva

Na to, aby ste si mohli preštudovať zmluvu uzatváranú s ENERGETICKYM CENTROM, musíte najprv odoslať svoje OSOBNÉ ÚDAJE prostredníctvom elektronického formulára a až potom Vám bude zmluva na preštudovanie a prípadný podpis zaslaná.

Všeobecné obchodné podmienky (VOP)

VOP je možné pomerne jednoducho nájsť na stránke, tu je odkaz. Pre istotu sa tam nachádza rovno 5 dokumentov VOP s označením produktovej rady, ktorá na prvý pohľad nikomu nič nehovorí. VOP majú 16 strán a asi preto ich málo kto študuje. Vyberiem z môjho pohľadu najzaujímavejšie časti.

Článok 1 odsek 12:

...Odberateľ sa ďalej zaväzuje poskytovať Dodávateľovi všetku potrebnú súčinnosť na to, aby Zmluva mohla byť riadne plnená a nevykonávať počas trvania Zmluvy žiadne úkony smerujúce k obmedzeniu alebo zamedzeniu existencie podmienok pre riadne plnenie Zmluvy s výnimkou úkonov, ku ktorým je výslovne oprávnený podľa Zmluvy a týchto VOP. Týmto nie sú dotknuté povinnosti na súčinnosť Odberateľa dohodnuté v Zmluve už odo dňa jej podpisu. Dodávateľ má voči Odberateľovi právo na zmluvnú pokutu vo výške určenej v časti A) článku 3 ods. 2 písm. ii) a iii) týchto VOP v prípade, ak Odberateľ poruší svoju povinnosť na poskytovanie súčinnosti vyplývajúcu zo Zmluvy a/alebo z týchto VOP a to najmä (avšak nie výlučne) v prípade, ak sa Odberateľ nezdrží právnych a iných úkonov, ktorých následkom je zastavenie procesu zmeny dodávateľa elektriny alebo dodávateľa zemného plynu alebo nevykonanie zmeny dodávateľa elektriny (prebiehajúcej v procese zmeny dodávateľa v zmysle nariadenia o pravidlách trhu s elektrinou) alebo nevykonanie zmeny dodávateľa zemného plynu (prebiehajúcej v procese zmeny dodávateľa v zmysle nariadenia o pravidlách trhu s plynom), napríklad vo forme dodatočného odvolávania alebo rušenia výpovede alebo inej formy ukončenia zmluvy s doterajším dodávateľom elektriny alebo dodávateľom zemného plynu.

Najmä pre laika úplne jasné a pochopiteľné. Vysvetlenie je jednoduché: ak by ste chceli náhodou robiť hlúposti hneď po podpise zmluvy (uvedomenie si podpisu zmluvy s diablom a odvolávanie prípadne rušenie výpovede svojmu súčasnemu dodávateľovi), tak berte na vedomie, že to nie je zadarmo.

Poďme ďalej, článok 3 ods. 2 písm. ii) a iii):

Odberateľ je povinný zaplatiť Dodávateľovi zmluvnú pokutu:

i) vo výške stanovenej cenníkom vybraných služieb Dodávateľa za každú písomnú upomienku jednotlivého porušenia povinnosti;

ii) vo výške 100 EUR (jednosto eur) za porušenie povinností podľa časti A) článku 1 ods. 12 týchto VOP, ak je porušujúcim Účastníkom spotrebiteľ (Odberateľ v domácnosti);

Znova vysvetlenie: Vaše hlúposti (ak by ste chceli zastaviť, alebo zmariť proces zmeny dodávateľa krátko po podpise zmluvy) Vás budú stáť 100 €.

Článok 7 odsek 2:

Zmluvy uzatvárané na dobu 1 (jedného) roka sa po ukončení Zmluvy automaticky predlžujú o ďalší 1 (jeden) rok, pokiaľ Odberateľ najneskôr 1 (jeden) mesiac pred ukončením platnosti Zmluvy nepožiada písomne o jej ukončenie.

Zmluvy uzatvárané na dobu 2 (dvoch) rokov sa po ukončení Zmluvy automaticky predlžujú o ďalšie 2 (dva) roky, pokiaľ Odberateľ najneskôr 1 (jeden) mesiac pred ukončením platnosti Zmluvy nepožiada písomne o jej ukončenie ...

Rovnako je to až po 5 rokov.

Vysvetlenie: Ak ste uzavreli zmluvu s nejakým dobroprajníkom na 5 rokov a nechcete za zrušenie zmluvy zaplatiť 100 €, tak musíte počkať takmer 5 rokov a následne požiadať písomne o ukončenie zmluvy mesiac pred skončením platnosti zmluvy. Ak by sa Vám tento termín podarilo prepásť, napríklad, že by ste jednoducho zabudli, nie je to žiadny problém a môžete zmluvu vypovedať bez poplatku o ďalších 5 rokov znova.

Ďalšou zaujímavosťou je Cenník služieb v ktorom sa okrem iného píše:

Poplatky za ukončenie zmluvy "dohodou"

Pri zmluve uzavretej na dobu neurčitú pre domácnosti pri odbere do 3 MWh/rok je to 36 €

Pri zmluve uzavretej na dobu určitú pre domácnosti pri odbere do 3 MWh/rok je to 100 €

To znamená, že ak ste domácnosť a máte odber do 3 MWh/rok (väčšina domácnosti) a chceli by ste vypovedať zmluvu, pripravte sa na sankciu.

 

Áno, toto sú dôvody, pre ktoré by som zmluvu o dodávke elektrickej energie s týmto dodávateľom v žiadnom prípade nepodpísal.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?