Koľko nás stojí „zelená“ energia?

Autor: Dominik Bokšanský | 18.3.2012 o 17:08 | (upravené 22.3.2012 o 13:03) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  1991x

Je čas zhodnotiť dopad „zelenej“ energie na naše peňaženky. Rok 2011 bol v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov (OZE) na Slovensku rokom čarovným.

Podpora OZE

Začlenenie Slovenska do Európskeho spoločenstva nesie so sebou výhody, ale taktiež určité záväzky. Jedným z nich je zvýšenie podielu OZE na konečnej spotrebe energií na 20 % pre Európsku úniu ako celok do roku 2020. Pre Slovensko z toho vyplynula požiadavka zvýšenia podielu OZE na konečnej spotrebe energie na úroveň 14 %. Tu je potrebné napísať, že sa nejedná iba o elektrickú energiu, ale ide o energie všeobecne (elektrická energia + tepelná energia). Ďalej budem písať iba o podpore výroby elektrickej energie z OZE.

Spôsob podpory OZE

Na Slovensku a podobne aj v Česku z dôvodu plnenia záväzkov bola podpora výstavby tzv. zelených zdrojov uskutočnená prostredníctvom zvýšených výkupných cien elektrickej energie z OZE. Zvýšenie výkupných cien sa udialo hlavne v prípade fotovoltaiky a to vraj z dôvodu dobrej využiteľnosti slnečného žiarenia na tomto území. Tu som uvádzal tabuľku vývoja cien z vybraných zdrojov na Slovensku. Výkupná cena elektrickej energie z fotovoltaických elektrární bola zvýšená v roku 2009 na úroveň 448,12€/MWh (výkupná cena z jadrových elektrární v tom čase bola o 5,5 krát nižšia) a garantovaná  na obdobie 15 rokov pre pripojené elektrárne. Tu som uvádzal približnú výnosnosť fotovoltaickej elektrárne pri rôznych výkupných cenách. Garantovaný výnos po obdobie 15 rokov a taktiež znižovanie cien fotovoltaických panelov spôsobil enormný záujem investorov o výstavbu fotovoltaických zdrojov.

Vzniknuté problémy

S pripájaním veľkého počtu fotovoltaických zdrojov do elektrizačnej sústavy začali vznikať problémy s prevádzkou (napr. preťažovanie sietí, slabá možnosť regulácie, zhoršenie stablility, potrebná 100 % záloha v stabilnom zdroji ako sú jadrové, tepelné, prípadne vodné elektrárne), ktoré sa s množstvom pripájaných elektrární stupňovali čo mohlo viesť až k rozpade sústavy. Z toho dôvodu sa musela podpora výstavby fotovoltaických elektrární zmierniť. Dalo by sa polemizovať o racionalite takejto podpory.

Dopady

Jeden z najväčších dopadov z výstavby fotovoltaických elektrární je dopad na naše peňaženky a to cez koncovú cenu elektrickej energie. Na splácanie fotovoltaických elektrární investorov sa skladajú všetci platiaci odberatelia elektrickej energie. Vysvetlím prečo. V tomto článku som písal o zložení koncovej ceny za elektrickú energiu. V grafe môžete vidieť položku s názvom „Tarifa za prevádzkovanie systému“

Tarifa za prevádzkovanie systému (TPS)

TPS tvorí zhruba 12 % koncovej ceny za elektrickú energiu. V tejto tarife je ukrytá podpora všetkých obnoviteľných zdrojov (OZE) a podpora zdrojov kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla (KVET). Zaujímavý je nesledujúci pomer podpory jednotlivých OZE a KVET.

 

 

TPS.png

Vstupné hodnoty: ÚRSO

 

Z toho vyplýva, že podpora samotnej fotovoltaiky tvorí 6 % z koncovej ceny elektrickej energie (podiel TPS na koncovej cene je 12 % a z toho polovica je pre fotovoltaiku). To znamená, že pokiaľ by na Slovensku nebola postavená ani jedna fotovoltaická elektráreň, tak koncová cena elektrickej energie by bola o 6 % nižšia.

Náklady na podporu fotovoltaiky

Celkové náklady na podporu fotovoltaiky prostredníctvom TPS boli v roku 2011 neuveriteľných 117 miliónov eur, čo zverejnil ÚRSO v prehľade faktorov ovplyvňujúcich hodnotu TPS na svojej stránke. V porovnaní s rokom 2010, kedy miera podpory bola na úrovni 10,4 mil €, je to nárast o 1125 %

 

Chceme byť „zelení“, aj za takúto cenu?

 

V ďalšom článku napíšem o tom, ako sme mohli lepšie využiť tieto peniaze a porovnám ceny jednotlivých zdrojov.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?