Čachre machre s SPP

Autor: Dominik Bokšanský | 21.9.2013 o 19:52 | (upravené 22.9.2013 o 20:09) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  1088x

V týchto dňoch sa intenzívne preberá kúpa SPP štátom. Na úvod by som rád vysvetlil o čo vlastne ide. V roku 2002 došlo k privatizácií po ktorej 49% SPP spolu s manažérskymi právami získal zahraničný investor (E.ON Ruhrgaz a Gas de France) a 51% zostalo štátu (FNM).

V roku 2006 podobne ako pri elektrine došlo k liberalizácií trhu (oddelenie distribúcie od predaja). Pôvodné SPP sa rozdelilo na dve spoločnosti a to "SPP" (v jednoduchosti zopár obchodníkov) a "SPP distribúcia"(vlastník majetku a celej distribučnej siete). Podiely v obidvoch firmách zostali nezmenené, to znamená, že 49% mal E.ON a GDF v SPP aj v SPP distribúcia. Začiatkom roka 2013 E.ON a GDF odpredali svoj 49% podiel v SPP a SPP distribúcia spoločnosti "Energeticky a prumyslový holding" (EPH), ktorý združuje niekoľko spoločností ako napr. PPF, J&T a Daniel Křetínský.

Čo sa chystá ...

V súčasnosti spoločnosť SPP vykazuje ročnú stratu až do 100 miliónov eur. Strata je generovaná drahým nákupom plynu od ruského Gazpromu (zmluva podpísaná do roku 2028) a následne predajom domácnostiam pod cenu z dôvodu, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) neuznáva dôvody na zdražovanie. SPP distribúcia je naopak zisková. V súčasnosti si stratu a zisk z oboch spoločností delí spoločnosť EPH a FNM v hore uvedenom pomere. Ak si niekto myslí, že kúpa, ktorá sa chystá je kúpou "plynárni" sa poriadne mýli. V skutočnosti sa chystáme "kúpiť" iba "zopár obchodníkov". Slovo kúpiť je v úvodzovkách z dôvodu, že nejde o kúpu v pravom slova zmysle, nakoľko za spoločnosť nezaplatíme. My ju dostaneme zdarma. To znamená, že zisky v SPP distribúcia si budeme deliť so zahraničným investorom tak ako doposiaľ a stratu v SPP budeme znášať  iba my. Nechajme sa prekvapiť, možno konečne zlacnie plyn o povestných 90%.

Kvíz na záver

Myslíte si, že tento obchod je pre nás výhodný?

Ak nie, ako sa tomu dá zabrániť? V demokratickej krajine by šanca bola. Pri jednofarebnej vláde je to však málo pravdepodobné viď. divadlo v zmysle nemožného pokusu o odvolanie premiéra.

Dokáže náš štát viesť nejakú spoločnosť, ktorá by nevytvárala stratu a ktorá by sa postupne nerozkrádala?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.


Už ste čítali?