Čachre machre s SPP

Autor: Dominik Bokšanský | 21.9.2013 o 19:52 | (upravené 22.9.2013 o 20:09) Karma článku: 13,25 | Prečítané:  1120x

V týchto dňoch sa intenzívne preberá kúpa SPP štátom. Na úvod by som rád vysvetlil o čo vlastne ide. V roku 2002 došlo k privatizácií po ktorej 49% SPP spolu s manažérskymi právami získal zahraničný investor (E.ON Ruhrgaz a Gas de France) a 51% zostalo štátu (FNM).

V roku 2006 podobne ako pri elektrine došlo k liberalizácií trhu (oddelenie distribúcie od predaja). Pôvodné SPP sa rozdelilo na dve spoločnosti a to "SPP" (v jednoduchosti zopár obchodníkov) a "SPP distribúcia"(vlastník majetku a celej distribučnej siete). Podiely v obidvoch firmách zostali nezmenené, to znamená, že 49% mal E.ON a GDF v SPP aj v SPP distribúcia. Začiatkom roka 2013 E.ON a GDF odpredali svoj 49% podiel v SPP a SPP distribúcia spoločnosti "Energeticky a prumyslový holding" (EPH), ktorý združuje niekoľko spoločností ako napr. PPF, J&T a Daniel Křetínský.

Čo sa chystá ...

V súčasnosti spoločnosť SPP vykazuje ročnú stratu až do 100 miliónov eur. Strata je generovaná drahým nákupom plynu od ruského Gazpromu (zmluva podpísaná do roku 2028) a následne predajom domácnostiam pod cenu z dôvodu, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) neuznáva dôvody na zdražovanie. SPP distribúcia je naopak zisková. V súčasnosti si stratu a zisk z oboch spoločností delí spoločnosť EPH a FNM v hore uvedenom pomere. Ak si niekto myslí, že kúpa, ktorá sa chystá je kúpou "plynárni" sa poriadne mýli. V skutočnosti sa chystáme "kúpiť" iba "zopár obchodníkov". Slovo kúpiť je v úvodzovkách z dôvodu, že nejde o kúpu v pravom slova zmysle, nakoľko za spoločnosť nezaplatíme. My ju dostaneme zdarma. To znamená, že zisky v SPP distribúcia si budeme deliť so zahraničným investorom tak ako doposiaľ a stratu v SPP budeme znášať  iba my. Nechajme sa prekvapiť, možno konečne zlacnie plyn o povestných 90%.

Kvíz na záver

Myslíte si, že tento obchod je pre nás výhodný?

Ak nie, ako sa tomu dá zabrániť? V demokratickej krajine by šanca bola. Pri jednofarebnej vláde je to však málo pravdepodobné viď. divadlo v zmysle nemožného pokusu o odvolanie premiéra.

Dokáže náš štát viesť nejakú spoločnosť, ktorá by nevytvárala stratu a ktorá by sa postupne nerozkrádala?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?